ČTK: Praha 11 vloží do vytvoření nových bytů téměř miliardu korun

Praha – Praha 11 se rozhodla vložit do vytvoření nových bytů téměř 860 milionů korun. Městská část bude investovat 522 milionů korun bez DPH do developerského projektu bytového domu na Opatově. Dalších 336 milionů korun chce radnice dát za koupi současné ubytovny, kterou by přestavěla na byty. Rozhodlo o tom dnes zastupitelstvo městské části. Opozice projekty kritizovala. Dalších několik set bytů plánuje městská část postavit v budoucnu v některé z vybraných lokalit. Vedení radnice chce novými byty v městské části udržet mladé obyvatele.

Zakázku na nákup nových bytů městská část vypsala letos v dubnu. Podle místostarosty Ladislava Kárského (ČSSD) se do výběrového řízení přihlásily dvě společnosti. Vybrána byla firma Riverside Apartment s.r.o., která nabídla cenu za metr čtvereční téměř 43.000 korun. Do dubna 2016 má postavit devítipatrový nájemní dům Zahrady Opatov se 182 bytovými jednotkami. Zastupitelé dnes schválili smlouvu o smlouvě budoucí kupní.

Nákup bytů Kárský zdůvodnil stárnutím obyvatelstva na Jižním Městě, Praha 11 je podle něj šestou nejstarší městskou částí co se týče věku obyvatel. „Městská část potřebuje startovací byty, abychom zastavili tuto sociodemografickou křivku, abychom přitáhli mladé obyvatele,“ řekl Kárský.

Dodal, že radnice se zavázala, že do roku 2018 zajistí 800 nájemních bytů. Další byty chce získat vlastní výstavbou, vyrůst by mohly v lokalitách Venkov, Podjavorinská a Prašná.

Rozhodování zastupitelstva doprovázela dlouhá a vzrušená debata. Opozice v čele s Hnutím pro Prahu 11 a TOP 09 projekt kritizovala například kvůli rozloze některých bytů. Některé z nich podle nich mají více než 100 metrů čtverečních a velké terasy. „Byty jsou nadstandardní a vůbec neodpovídají startovacím bytům,“ řekl Tomáš Jileček (TOP 09). Podle něho bude v projektu několik desítek bytů nad 80 metrů čtverečních. Starosta Dalibor Mlejnský (ODS) namítl, že větší byty mohou být přiděleny třeba učiteli s větší rodinou. Byty by měly mít rozlohu od 25 metrů čtverečních po 120 metrů čtverečních. Více než polovina z nich pak bude ve velikosti od 1+kk do 2+kk.

Opozici se nelíbilo také výběrové řízení. Ladislav Kos (Hnutí pro Prahu 11) ho označil za účelové, podmínky podle něj byly připraveny tak, aby se mohly přihlásit předem určené firmy. „Výběrové řízení necháme prověřit patřičnými orgány,“ řekl.

Zastupitelé dnes zároveň projednávali nákup dalších nemovitostí, které jim nabídli soukromníci. Od společnosti TTP invest chce koupit za 336 milionů korun ubytovnu v ulici Nad Opatovem. Firma rozlehlou budovu radnici nabídla o asi 11 milionů dráž, vedení městské části si ale nechalo zpracovat posudek, který cenu snížil. Část ubytovny, ve které v současné době sídlí i jeden z radničních odborů nebo zdravotnické zařízení, by mohla být přebudována na byty. I tento nákup opozice kritizovala. Petr Lukeš (HPP11) označil nákupní cenu za astronomickou. Poznamenal, že budou nutné stavební úpravy, které budovu dále prodraží.

Za oba nákupy dá Praha 11 s DPH téměř miliardu korun. Podle Mlejnského městská část potřebné prostředky má. Část peněz radnice dá ze současné privatizace bytů, ze které by měla získat stamiliony korun.

Zastupitelé dnes také odmítli předkupní právo na další budovu za asi 85 milionů korun a koupi garáží Hráského za téměř 80 milionů korun.

Dalibor Mlejnský

Přidal:

Dalibor Mlejnský
Mgr. Dalibor Mlejnský - zastupitel MČ Praha 11.

Dalibor Mlejnský

Copyright © 2014 - Dalibor Mlejnský

Zpět na začátek